Plandeki to rodzaj okrycia, które wykorzystuje się do zabezpieczania ładunków podczas ich przechowywania oraz transportu. Tego rodzaju płachty produkuje się z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych. Ich celem jest ochrona przewożonego towaru przed deszczem, śniegiem oraz nadmiernym promieniowaniem UV. Co więcej, plandeki zabezpieczają też sypkie towary przed wysypywaniem się podczas jazdy. Okrycia najczęściej stosuje się w pojazdach ciężarowych. Chcesz wiedzieć, w jakich typach samochodów się je wykorzystuje? Sprawdź to w dalszej części artykułu.
Plandeki – w jakich pojazdach znajdują zastosowanie?
Definicja plandek jasno wskazuje, że tego rodzaju produkty znajdują zastosowanie w pojazdach, które służą do transportu różnego rodzaju ładunków. W związku z tym plandeki najczęściej stosuje się w samochodach ciężarowych z nadwoziem typu plandeka. Popularne TIR-y to pojazdy, w których najczęściej wykorzystuje się tego rodzaju płachty ze względu na to, że ich zastosowanie ułatwia załadunek i rozładunek towarów. Tę samą funkcję plandeki pełnią w samochodach ciężarowych z nadwoziem typu firana. W tych pojazdach plandeki rozpięte są na specjalnych stelażach, które umożliwiają stabilne przymocowanie materiału do nadwozia.
Plandeki stosuje się też w samochodach ciężarowych o nadwoziach w typie skrzyni. W tym przypadku mowa zarówno o pojazdach ze stałą otwartą skrzynią ładunkową, jak i skrzynią ruchomą, jakie stosuje się w wywrotkach. Wywrotki to rodzaj pojazdów ciężarowych, które przewożą np. żwir, piasek czy kamienie. W tym przypadku rolą plandek jest ochroną towarów sypkich przed wysypywaniem się na jezdnię i inne pojazdy podczas transportu. Plandeki na wywrotkach można montować również za pomocą stelaży bądź też bezpośrednio do skrzyni ładunkowej. Dostępne w ofercie naszej firmy Auto-plandek plandeki samochodowe są indywidualnie dopasowywane do samochodów, tak, by zapewniały właściwą szczelność i gwarantowały maksymalne bezpieczeństwo przewożonym ładunkom.