Plandekami określamy płachty materiałowe stanowiące ochronę przed warunkami zewnętrznymi (głównie przed wodą) dla umieszczonych pod nimi przedmiotami. Służą m.in. do produkcji altan i namiotów handlowych , a także plandek okryciowych na samochody, wywrotki oraz przyczepy. Z jakich materiałów są one produkowane?
Materiały wykorzystywane do produkcji plandek handlowych
Plandeki, niezależnie od ich zastosowania, cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Jest ona osiągana dzięki połączeniu zalet kilku materiałów, zazwyczaj naturalnych i syntetycznych, które wzajemnie się dopełniają — są to m.in. bawełna oraz len, a także domieszki takich tworzyw jak choćby polietylen. Ten ostatni przy gęstym tkaniu, będzie cechował się wodoodpornością, a także nie będzie podatny na rozerwanie przy rozciąganiu. Do tego celu można wykorzystać zarówno polietylen LDPE, jak i HDPE. LDPE cechuje się małą gęstością, a także bardzo dobrą plastycznością, HDPE natomiast — przede wszystkim dzięki małym rozgałęzieniom łańcucha polimerowego — prezentuje większą sztywność oraz gęstość.
Z czego wykonuje się plandeki brezentowe?
Brezent jest rodzajem grubej i bardzo mocnej tkaniny powstającej z połączenia materiałów naturalnych z syntetycznym i sprawdza się on właśnie do produkcji plandek, namiotów, pokrowców, kurtyn i osłon. Dla poprawy właściwości tego tworzywa jest dodatkowo impregnowany (impregnacja wodoodporna lub ognioodporna), dzięki czemu jest nie tylko wytrzymały, ale również bezpieczniejszy.
Jak dobrać materiały do produkcji plandek?
W naszej firmie produkcja plandek zawsze odbywa się w zgodzie z potrzebami klienta, mogą mieć oni bowiem różne wymagania, od kolorów, przez przepuszczalność światła, aż po pokrycie dodatkowymi powłokami ochronnymi dla poprawy własności produktu. Wszystkie te czynniki bierzemy pod uwagę, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować zarówno estetykę plandek (niezbędna np. przy wykonywaniu altan lub namiotów), ale również ich wytrzymałość (by przewożone pod nią artykuły nie uległy zniszczeniu).